Mobil İndexleme Önceliği (Google Güncellemesi Ocak 2020)

Buradasınız:

Gönderi İçeriği

mobil indexleme

Mobil indexleme önceliği ile artık Google sitenizi Googlebot Akıllı Telefon ile öncelikle tarayacak ve indexlerinizi buna göre ekleyecek ve sıralamada en önemli etkenlerden biri olarak kullanacak. Öncelikle ilk başta ne anlatılmak isteniyor anlamayabilirsiniz, bu durum çok normal bende ilk ilgili tweti okurken acabalarım olmuştu ancak daha sonra detayına indiğimde anlaşılmasının çok basit olduğunu anladım.

Özetle Google artık beni en çok akıllı telefonlar ile kullanıyorlar ve aramaları akıllı telefonlar üzerinden yapıyorlar bu nedenle öncelikli indexleme ve sıralama için kullandığım Googlebot Masaüstü’nü ikinci plana atarak Googlebot Akıllı Telefon’u öncelikli hale getirdim bu sayede de mobil indexleme benim için önemli kriterlerden biri haline geldi diyor. Bunu okuduğunuzda sizde kendi kullanımınızı göz önüne aldığınızda bilgisayardan daha çok akıllı telefonlar ile aramalar yaptığınızı göreceksiniz. Bu nedenle Google tarafından getirilen bu yenilik kullanıcı deneyimi yönünden büyük bir avantaj ancak bizim gibi site sahipleri ya da arama motoru optimizasyonu konusunda çalışanlar için yeni bir aksiyon planı ihtiyacını ortaya çıkardı.

Henüz Türkiye tarafında yayınlanmış mobil indexleme ile ilgili “Mobil öncelikli dizine eklemeye hazırlık” rehberinde herhangi bir değişiklik yok ancak zaten bunun olacağını çok uzun süredir Google bize söylüyor ve bununla ilgili geçişte site sahiplerinin sorun yaşamaması için Türkçe rehber yayınlıyordu. Mobil indexleme önceliği ABD’ de 21 Ocak itibari ile yayına girdi. Bu nedenle bu hazırlığı Türkiye’de ne kadar erken yaparsak güncelleme sırasında sitemizin olumlu yönde etkilenecektir. İlgili rehbere ulaşmak için buraya tıklayabilir ya da Google Webmasters tarafından gönderilmiş olan twete buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
<—TOC—>

Site sahipleri mobil indexleme için ne yapmalı?

  • Googlebot ‘un sitenize erişebildiğinden emin olun.
  • Mobil görünümünüzü ve optimizasyonlarınızı kontrol edin.
  • Hem masaüstü hem de mobil için kullandığınız meta etiketlerin aynı olmasına dikkat edin. Kısacası siteniz masaüstü ve mobil olarak birebir aynı olmasını sağlayın. (Eskiden yapılan masaüstü için ek içeriklerin yayınlanması ve mobil sürüme bunların dahil edilmemesi alışkanlığını bir kenara bırakın çünkü sitenizi olumsuz etkileyecektir.)
  • Yayınlanan rehberde özellikle masaüstü ve mobil linklerin aynı olmasının gerekliliği belirtilmiş ve bu durumda olan siteleriniz mevcut ise responsive tasarıma geçmeniz için hala kısa da olsa bir zamanınız var. Yol yakından responsive bir tasarıma geçerek URL farklılıklarını ortadan kaldırın. (Bazı sitelerin tasarımları eski olduğu için siteler mobil uyumu genellikle masaüstü için domain.com/icerik şeklinde link verirken aynı içeriği mobilde domain.com/icerik-mobil şeklinde vermektelerdi ve htaccess yönlendirmesi ile bu sorunu çözerlerdi bu eskimiş teknolojinin artık rafa kalkma zamanının geldiğini görüyoruz.)
  • Yapısal veri etiketlerini SEO çalışması yapan her site kullanır schema.org üzerinden de nasıl kullanıldığı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Google bu rehberde de bu kullanımın hem mobil hem masaüstü için aynı olmasının önemini vurgulamış. Yani masaüstü için bu yapısal veri etiketlerini kullanırken mobil için kullanmayan sitelere ikisinde de kullan ve aynı olsun demiş.
  • Görsel içerik konusunda da eskiden sayfa tasarımını bozmaması açısından aynı görseli ya da aynı yerde kullanılan görseli masaüstü ve mobil için değiştirerek kullanmaktaydık tasarım bütünlüğünün bozulmaması için. Ancak artık aynı görselin sabit bir şekilde kullanılması yine rehberde yer alan tavsiyeler arasında.
  • Video içerik konusunda da görsel için olan tavsiyelerin aynısını vermiş.
  • Ayrıca çıpa atanan linkler ile ilgilide benim uzun süredir öngördüğüm bir geliştirmeyi sağlamış ve # işareti ile divlere verilen linklerin hiçbir işe yaramadığını yeni bir index yaratmadığını ve normal yollardan verilmiş bir link ile kıyaslanamayacak olduğunu belirtmiş. Artık efektli # link veren siteleri de göremeyeceğimiz anlamına geliyor ki bu da yapılan güncellemenin çok doğru olduğunu gösteriyor.

google mobil testi

Mobil indexleme neden bu kadar önemli?

Çünkü Google için sen bizim sitemizi akıllı telefon botu ile tarama ya da bu şekilde indexleyip sıralama kriterlerimi düzenleme diyemiyoruz Google kendi güncellemesini uygulamaya koyuyor ve bu benim standardım diyor şayet Google sıralaması içinde başarılı bir aksiyon planı ile hak ettiğimiz yerde olmak istiyorsak bu güncellemeleri takip etmeli ve Google ‘ın yeni standartlarına uyum sağlamalıyız.

Tavsiye

Artık sitelerimizi tasarlarken öncelikli olarak mobil görünümün ve optimizasyonunun başarılı olduğuna emin olmalıyız. Masaüstü sürüm ne yazık ki artık tarihin tozlu sayfalarına doğru tam gaz gidiyor. Belirli bir zamandan sonra tek tasarım trendi gelip masaüstü ve mobilin aynı tasarımlara sahip olacağı aşikâr. Mobil ve masaüstü savaşında da mobilin kazanacağını belirtmeye gerek bile yok.

Şayet Google güncellemeleri ile ilgili sitenizin optimizasyon çalışmasını yaptırmak istiyorsanız SEO Aksiyon Planı hizmetimizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder