SEO Danışmanlığı

Başarılı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları ile websitenize gelen nitelikli trafiği arttırın ve daha çok kazanın.

 
Buradasınız:

Sayfa İçeriği

SEO Danışmanlığı ve SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonunun baş harflerinden kısaltılan bir terimdir. Teknik olarak arama motorlarının standartlarını karşılayan siteler yapmak işine denilse de ülkemizde hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenme olarak algılanmaktadır. Aslında bu standartlara uyum sağlayan her site üst sıralarda yer almaktadır ancak arama motorları bu standartları ne yazık ki yazılı ya da sözlü olarak son kullanıcıya vermez. Bunun nedeni haklı rekabetin ortadan kalkarak tüm web sitelerinin aynı işlemleri prosedür haline getirmesi ve bunun sonucunda da kaliteli ile kalitesiz siteleri ayırt etmenin imkansız hale gelecek olmasıdır.

SEO çalışmaları Arama Motoru Uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Çoğunlukla geçmiş tecrübe, sektör analizi ve son güncellemeleri teknik olarak takip edip mevcutta çalıştığı projeleri bu güncellemelere uyum sağlaması konusunda görev alır. SEO çalışmasını yürüten uzman Google gibi görür ve Google gibi düşünür. Hedeflenen anahtar kelime, mevcutta olan web sitesi, aranma hacmi yoğunluğu gibi verileri rasyonel olarak alır ve bu doğrultuda bir aksiyon planı oluşturur.

SEO Danışmanlığı Hizmetine Neden İhtiyacım var?

SEO Danışmanlığı hizmetine neden ihtiyacınızın olduğunu mevcut siteniz üzerinden düşünelim. Bir web sitesi açtınız ve bu web sitesinde bardak satmaktasınız. Müşteriyi nereden bulacaksınız? Kaç kişiye ben site açtım buyurun gelin girin alışveriş yapın diyebilirsiniz ki? Bu nedenle müşterilerin gelmesini en çok beklediğiniz Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında sizin sitenizi bulmaları olacaktır. Google üzerinde Cam bardak araması yapıldığında siteniz kaçıncı sırada olsa müşteriler sitenize girmeye başlar? Peki siz gün içerisinde Google üzerinde yaptığınız aramalarda listelenen kaç siteyi ziyaret ediyorsunuz? Yapılan araştırmalar arama motorlarında listelenen ilk 5 sitenin trafiğin %80’ine sahip olduklarını söylüyor geri kalan %20’lik hit ise ilk iki sayfaya paylaştırılmakta. Şimdi neden ihtiyacınız olduğunu tespit edebilmiş olmalısınız.

SEO Danışmanlığı Hizmetini Neden Yaptırmalıyım?

Çünkü arama sonuçlarında ne kadar üst sırada olursanız o kadar çok ziyaretçi gün içerisinde sitenizi ziyaret edecek ve satışa dönecektir. Bu sayede reklam giderleriniz minimuma inecek ancak kazancınız ters orantı ile yükselecektir. Online reklamcılık ile yine üst sıralarda olabilirsiniz ancak TBM (Tıklama Başı Maliyet) yüksek olacağı için reklam bütçeniz artacak bu da ürünlerinizin fiyatlarına yansıyacaktır. Ancak SEO çalışması yapıp organik olarak üst sırada bulunan rakibinizin reklam bütçesi gibi bir gideri olmayacağı için ürüne yansıtılan maliyet sadece üretim, nakliye, personel gibi giderler olacak bu da ürün fiyatını daha düşük ve alınası bir hale getirmiş olacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması için ne yazık ki yazılı bir metin mevcut değil. Google, Yandex, Bing gibi arama motorları en kaliteli siteleri en üst sıralarda listeleyebilmek için sık sık algoritmalarını güncellemektedir ve haksız rekabetinde önüne geçebilmek için bu güncellemelerin detayını vermekten kaçınırlar. SEO uzmanı bu güncellemeler hakkında teknik bilgi ve daha önce edindiği tecrübeler ile yeni aksiyon stratejileri geliştirmekte ve bu şekilde güncellenen standartlara siteyi uygun hale getirmektedir. Uzun emek ve süreci olan SEO çalışması SEO Danışmanlığı kapsamında On-Page (Sayfa içi), Off-Page (Sayfa dışı), Technic SEO (Sunucu tarafında) yapılan işlemlerin bir bütünüdür. Bu kapsamda öncelikli olarak sunucu tarafında standartları sağlaması adına gereken geliştirme ve güncellemeleri yapar ardından sayfa üzerinde standartlara aykırı olan hataları tespit eder ve çözümler ardından sayfa dışı çalışmalar ile sayfanın daha fazla organik referans almasını ve bunun sonucunda da hedef anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda daha üst sıralara çıkması işlemini gerçekleştirir.

SEO Hizmetinden Ne Sonuç Alınır?

SEO Danışmanlığı Hizmeti kapsamında öncelikle arama motoru standartlarına uygun bir web sitesi elde edersiniz. Bu standartların tamamı kullanıcıların daha kolay ve hızlı bir şekilde web sitenizde gezinebilmesi, daha fazla bilgi alabilmesi ve aradıklarının cevaplarına erişip tatmin bir şekilde ayrılmasıdır. Standartlara uyum sağlayan web siteniz yapılacak anahtar kelime çalışmaları ile hedeflediğiniz anahtar kelimenizde üst sıralarda listelenecektir ve bu sayede ziyaretçiniz artacak ve bu ziyaretçiler sitenizin kuruluş amacı doğrultusunda hareket edeceklelerdir. Örneğin bir alışveriş sitesine sahipseniz daha fazla alışveriş yapılacak, bir blog sayfasına sahipseniz daha fazla yazınız okunacak ya da bir eğitim sayfasına sahipseniz daha fazla öğrenci tarafından ziyaret edileceksiniz.

SEO Çalışmasının Sonuçlarını Ne Zaman Görürüm?

SEO çalışmaları yukarıda da belirttiğimiz gibi uzun soluklu ve karmaşık bir işlemdir. Ayrıca Google botların sitenizi ziyaret etmesi ve ardından rakiplerinizi de ziyaret etmesi son olarak bunları sıralandırması gerekmektedir. Ortalama bir Google Bot 3 günde bir güncellenen site için üç günde bir kez gelmektedir ancak sıralamaya olan etkisi Google Bot’ un gördüğü istikrardır ortalama dört ay boyunca belirsiz zaman aralıklarında sitenizi tarayacak ve istikrarınızı puanlayacaktır. Rakiplerinizden daha fazla özen gösterdiğinizi, daha kaliteli olduğunuzu, kesintisiz hizmet verdiğinizi ve ziyaretçilerinizi önemsediğinize kesin kanaat getirdiğinde sitenizi üst sıralara çıkarmaya başlayacaktır. SEO Çalışmalarımız üç ile dört ay arasında sonuçlarını net olarak göstermeye başlamakta altıncı ayda ise kesin sonuçları ortaya koymaktadır.

SEO Hizmetini Kimler Verir?

SEO Danışmanlığı hizmetini arama motorları konusunda uzman kişiler vermektedir. Ayrıca bu kişilerin sistemsel teknik bilgileri ortalama seviyenin üzerinde olmalıdır. Çünkü sunucu tarafında yapılması gereken bir geliştirmeyi yapabilmeli ya da site yazılımına minik müdahaleleri anlık olarak alabilecek kadar yazılım bilgisine de sahip olmaları gerekmektedir. Ancak tabi ki sadece SEO Uzmanı SEO Danışmanlığı için yeterli gelmeyecektir. SEO uyumlu, hedef anahtar kelime odaklı metin yazarı ve görselleştirme için tasarımcı da profesyonel SEO Danışmanlığı hizmetinde olmazsa olmazdır

Sıkça Sorulan Sorular

SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin Google ve diğer arama motorlarının algoritma kurallarına göre düzenlenmesi ve bu sayede internet sitesinin hedeflenen kelimelerde arama sonuçlarında daha iyi sıralamalarda gösterilmesini sağlamak amacı ile yapılan işlemlerin tümüdür.

SEO, anahtar kelimesinde arama motorlarında üst sıralamalarda gözükmek isteyen her web sitesine uygulanabilir.

Anahtar kelimesinde yükselmek isteyen herkes SEO yaptırmalıdır. Eğer üst sıralarda gözükmek istiyorsanız ve kelime rekabetiniz oldukça düşük ise küçük birkaç ayrıntı ile yükseleceğiniz muhtemeldir. Fakat internet kullanımının artması, piyasaların hareketlenmesi ve dijitalleşme ile rekabetsiz kelime yok denecek kadar azdır. Bu yüzden her durumda bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

SEO çalışmalarında süreç iki türlü olarak işlemektedir. İlk çalışmalar on page (site içi) ikinci çalışmalar off page (site dışı) çalışmalardır. On page çalışmalarda sitenin SEO alt yapısı düzenlenir. Bu sayede web sitesi SEO uyumlu hale getirilir. Bunun amacı off page çalışmalar da daha hızlı ve daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktır. Eğer web siteniz arama motorlarına göre optimize edilmemişse off page çalışmalar ile stabil ve devamlı sonuçlar almanız oldukça zor hale gelecektir.

Eğer web hedef anahtar kelimesi düşük bir rekabette ise çalışmalar hızlı şekilde sonuçlanır fakat orta ve zor kelimelerde SEO çalışması yaptıracaksanız yapılan işlemlerin süreci uzayacaktır. Aynı zamanda sizler gibi diğer firmalarda arama motorlarında daha iyi konumlarda olmak istedikleri için SEO ve benzer çalışmalar yaptıracaklardır. Bu yüzden SEO sürekli bir süreçtir. Eğer yüksek sıralamalarınızı korumak istiyorsanız devamlı olarak SEO aksiyonu almalısınız.

SEO çalışmalarında etki gösterme süresi ve yapılacak işlemler web sitesinin alt yapısına, türüne ve sektörüne göre değişmektedir. On page ayarları tamamlanmış bir sitede minimum sonuç alınma zamanı 21 gündür. Bu süre rakiplere, yapılan çalışmalara, web sitenizin alt yapısına, sizin web sitenize yapılan çalışmalara ve arama motorlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Her çalışma için fiyatlar farklılık gösteriyor. Fiyatların belirlenmesindeki en önemli faktör, hedef anahtar kelimenin rekabeti ve rakiplerinizin yaptırdığı çalışmalardır. Web siteniz ve rakiplerinizin analizi detaylı şekilde yapıldıktan sonra tarafımızca sizlere en uygun fiyatların verildiğinden emin olabilirsiniz.

Sonuçların daha verimli olabilmesi, başarının tam olarak yakalanabilmesi için minimum 6 aylık sözleşmeler ile çalışma yapıyoruz. Bu süre hedef anahtar kelimenin rekabetine ve rakiplerin aksiyonlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Üst sıralarda görünmenin en zorlu olduğu arama motoru Google algoritmasıdır. Diğer algoritmalar ile Google algoritması benzer biçimde olduğu için diğer arama motorlarında da sıralama yükselmesi görülmektedir. SEO çalışmalarında en çok kullanılan ve arama yapmak için kullanılan arama motoru Google olduğu için yoğunluğumuz Google üzerinedir. Diğer arama motorları için de ekstra optimizasyon çalışmalarımız mevcuttur.

Genel olarak 15 günde bir ya da aylık olarak çalışma raporlarını tarafınıza iletiyoruz. Ayrıca anahtar kelimeleriniz günlük olarak takip ediyor talep etmeniz halinde anlık olarak taleplerinize cevap veriyoruz.

Tüm SEO çalışmalarımızda hedefimiz ilk sayfa ve ilk sıradır. Fakat hiçbir SEO Ajansı sıralama için garanti veremezler. Çünkü arama motorlarının algoritmaları sürekli olarak güncellenmektedir. Bu yüzden bugün ilk sırada olan bir web site ileri tarihteki arama motorlarının algoritma güncellemesi ile çok daha geri sıralamalarda olabilirler.

Bilinçsiz şekilde yapılan SEO çalışmaları uygulanan web sitene zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Hayır. E-ticaret danışmanlığı, dijital pazarlama ve sosyal medya tasarımı gibi dijital aksiyonları da yönetiyoruz.

Evet. Adwords hakkında detaylı kelime analizleri ile adwords danışmanlık hizmetimiz bulunmaktadır.

Sektörünüzü iyice araştırdıktan sonra sizler ile beraber yol haritası belirliyoruz. Sürekli olarak sektör ve rakip analizlerinizi gerçekleştiriyoruz. Aranması ve dönüşümü yüksek hacimli kelimelerde SEO çalışmaları sağlıyor ve dijital reklamcılık alanında sizlere hizmet sunuyoruz.

Evet üretici ya da fiziksel ürünlere sahipseniz e-ticaret sitesi kurulumu yapıyoruz. Kurduğumuz e-ticaret siteleri son derece kolay kullanımlı ve üst düzey SEO alt yapısına sahiptir.

12 yıllık tecrübemiz ile sayısız şekilde projeye imza attık. Bunların arasında birçok firmaya marka bilinirliğini arttırdık, onlarca firmanın genel cirolarını minimum %35 arttırdık. Birçok markanın bilinmesini sağladık. Yüzlerce rekabetli anahtar kelimesi olan web sitelerini arama motorlarında ilk sayfaya çıkarmayı başardık.

Web sitemiz üzerindeki iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Arayabilir, mail atabilir ya da iletişim formlarından bilgilerinizi doldurarak bilgilerinizi bize yollayabilirsiniz. Sizlere en kısa zaman içerisinde dönüş sağlanacaktır.