Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ile ürün ve hizmetlerinizi pazarlamaya başlayın ve sınır ötesi müşterilere sahip olun.

 
Buradasınız:

Sayfa İçeriği

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, cep telefonları dahil bütün elektronik cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama çeşitlerini kapsamaktadır. Firmalar, mevcut ve potansiyel müşterileriyle iletişim kurmak, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için kullanmaktadır. Pazarlama yapılırken görüntülü reklamlarla birlikte Google gibi arama motorları, sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vb), e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanmaktadır.

Neden Dijital Pazarlama Hizmetine İhtiyacım var?

Dijital pazarlama, günümüz dünyasında tüketici davranışını şekillendirmede değerli bir rol oynamaktadır. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu çağa ayak uydurup dijitalleşmektedir.  Tüketiciler dijital ortamda artık eskiye nazaran daha fazla arama yapmakta ve yeni şeyler istemektedir. Bu doğrultuda genellikle GOOGLE, YAHOO ve BING gibi popüler arama motorlarını kullanmaktadırlar. Eğer doğru pazarlama çalışmalarıyla tüketicilerin isteklerini yerine getirmezseniz, müşterilerinizi kaybetme riskiyle karşılayabilirsiniz. Dijital alanda ne kadar güzel bir imaj çizerseniz, mevcut ve yeni müşterileriniz için güvenli bir alışveriş ortamı kurmuş olursunuz.  Yapılan bir araştırmaya göre dijital pazarlama için yapılan çalışmalar geleneksel pazarlama çalışmalara göre daha etkin ve uygun olduğu görülmektedir. Kısacası daha ucuz maliyetle daha çok müşteriye ulaşmak için pazarlama hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Dijital Pazarlama Hizmetini Neden Yaptırmalıyım?

Dijital pazarlama hizmetini almanızın birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle yukarıda bahsedildiği gibi tüketicilerin artık daha fazla dijital alanları kullanması ve geleneksel pazarlamaya göre daha etkili bir pazarlama olması en temel nedenlerden biridir. Alacağınız hizmette doğru kitleyi hedefleyerek yaptığınız çalışmaları anlık izleme olanağınız bulunmaktadır. Müşterilerin vereceği tepkilere göre dijital pazarlama stratejilerinizi değiştirebilir ve sizin için en uygun olan stratejiyle yolunuza devam edebilirsiniz. Aynı zamanda bu hizmet sayesinde müşterilerinizle daha yakından bir ilişki kurup, onları daha iyi tanır ve davranışlarını analiz edip üretiminiz ve hizmetinizi müşterilerinize göre şekillendirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedildiği gibi dijital pazarlama, iş tanıtım ve pazarlaması için dijital kanalları ve dijital platformları kullanmakla ilgilidir. Nasıl yapıldığını dijital pazarlama hunisiyle detaylı inceleyebiliriz. Bu huni genellikle müşterinin bir ürünü alırken geçtiği aşamaları göstermektedir. Tüketiciler, ilk önce satmakta olduğunuz markanız veya ürünlerinizden haberdar olur. Daha sonra ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitenizi veya sosyal medya sayfalarınızı ziyaret ederler. Daha fazla bilgi edinmek için web sitenizle etkileşime giriyor veya bir araştırma yapmaktadırlar. Eğer iyi bir dijital pazarlama stratejisi çizerseniz artık müşterileriniz size güvenir ve sizden alışveriş yaparlar. Huninin üst ve birinci kısmı dijital platformda ne kadar görünür olduğunuzla ilgili. Dijital platformda daha iyi bir görüşünüz varsa, hedef kitleyi çekme şansınız artar. Orta aşama ise katılım seviyesine, ihtiyaç, istek ve rekabete bağlı olarak, potansiyel müşteriniz huniye doğru düşebilir veya huniden çıkabilir. Huninin alt aşaması ise dijital pazarlama çalışmanızın son aşamasıdır. Potansiyel müşterileriniz sizden satın almaya karar verdiyse ve onlara iyi teklif vermişseniz veya lehinize karar vermeleri için teşvik ettiyseniz, dönüşüm şansınız artar ve satış gerçekleşebilir.

Dijital Pazarlama Hizmetinden Ne Sonuç Alınır?

Dijital pazarlama hizmetinden alınacak öncelikli sonuçlar aşağıda yer almaktadır.

  • Mevcut ve potansiyel satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • Müşteri ve müşteri adayları oluşturabilirsiniz. Müşteri adaylarını daha da geliştirmek için içerik pazarlaması ve müşteri adayları mıknatısları ve pazarlama otomasyon teknikleri kullanılarak müşteri adayları da geliştirebilirsiniz.
  • Organik arama trafiğinizi arttırabilirsiniz. Blog veya web sitesinde organik trafik büyümesi, edinme başına maliyeti azaltabilecek ve aynı zamanda uzun vadeli çevrimiçi görünürlük yaratabilecek hedeflerinden biri olabilir.
  • Marka görünürlüğünü ve itibarını yükseltebilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması ile markanızı milyonlarla kişiye gösterebilirsiniz.
  • Müşteri başına düşen maliyeti azaltabilirsiniz. Geleneksel pazarlamaya göre çok uygun olan dijital pazarlama hizmetini tercih ederek firmanızın maliyetlerine katkıda bulunabilirsiniz.
Dijital Pazarlama Sonuçlarını Ne Zaman Görürüm?

Dijital pazarlama hizmetinin sonuçlarını şayet daha önce kendiniz reklam verdiyseniz ilk anda görmeye başlarsınız. Alacağınız hizmete bağlı olarak değişebileceği gibi genellikle müşterileri yapılan çalışmalara anında tepki verdiği görülmektedir. Ancak dijital pazarlama tek seferlik bir şey değil çalışmaları zaman ve uzmanlık gerektirir. En iyi uygulamalar, hızlı düzeltmelerden ziyade uzun vadeli stratejilere odaklanır; bu, şirketinizin geleceğine yatırım yapmaya hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Bazen yapılan çalışma bir saatte sonuç veriyorken bazı çalışmalar aylar sürmektedir. Bu süre sektör, ürün/hizmet ve rekabete bağlı olarak değişmektedir.

Dijital Pazarlama Hizmetini Kimlere Verir?

Hizmeti ürünlerini/hizmetlerini dijital ortamda pazarlamak isteyen bütün firma ve kişilere vermektedir. Daha çok satış ve müşteri hedefi için inşaat firmasından, restorana, diş hekiminden büyük fabrikaya kadar her türlü küçük ve büyük çaplı işletmelere dijital pazarlama hizmetinden faydalanması gerekmektedir.

 

Dijital Pazarlama ile ilgili Wikipedia üzerinde yayınlanan Türkçe ve İngilizce içeriklere göz atabilirsiniz.

Dijital Pazarlama hizmetimiz ile ilgili bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.