3 Farklı SEO Analizi

Buradasınız:

Gönderi İçeriği

SEO analizi

SEO Analizi Nedir? SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi, web sitelerinin SEO uygulamalarının başarı oranını analiz eden bir uygulamadır. SEO analizi yapılırken siteye uygulanmış olan SEO tekniklerinin de üzerinden geçilir. Sistenin arama motorlarında hangi konumda olduğu ve aylık ziyaretçi trafiği de analiz sayesinde elde edilen bilgiler arasında yer alır.

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi, bir web sitesinin arama kriterleri çerçevesinde değişen ve gelişen performansının analiz edilmesi anlamına gelir. SEO raporu ile belirlenen bu değişkenler uygulanması gereken kriterlerin de belirleyicisi olmaktadır. Site analiz verilerine ulaşmak için de hem site içinde hem de site dışında bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir.

SEO analizi yapılırken aynı zamanda rakip sitelerin de performans ölçümleri ele alınmalıdır. Bu faktörler web sitesinin yıllık performansının artmasında önemli rol oynayan faktörlerdir. Bu yüzden uzman kişilerce sunulan analiz raporlarına dikkat edilmesi ve bir sonraki adımların bu çerçevede atılması önerilmektedir.

SEO Analizi Ne İşe Yarar?

SEO analizi, web sitelerinin ne durumda olduğunu gösteren oldukça faydalı bir teknik yöntemdir. Bu yöntem sayesinde site içi ziyaretçi trafiğinin önemli ölçüde artması mümkündür. Doğru yapılan analiz uygulamasının web siteleri için birden fazla faydası bulunmaktadır. İşte, web site analizi faydalarından başlıcaları:

  • SEO analizi sayesinde web sitesinin bir adım ileriye taşınması ve ziyaretçi sayısının arttırılması mümkündür. Bunun için de elbette başarılı bir şekilde yapılmış SEO uygulamasından faydalanılması gerekmektedir. Bu konuda özellikle de uzman bir şekilde eğitim veren SEO uzmanlarından faydalanılması tavsiye edilmektedir.
  • SEO kriterleri uygulanarak yapılan analiz sayesinde web sitesinde olabilecek çeşitli teknik problemlerin de önüne geçilmiş olur. Başarılı bir analiz, web sitesinin daha başarılı bir şekilde hizmet sunması bakımından da önem teşkil etmektedir.
  • Web adresinin Google ve diğer tüm arama motorlarından ön plana olması adına SEO konusunda teknik adımların atılması gerekmektedir. Bu da ancak ve ancak başarılı bir şekilde yapılmış site analizi sayesinde gerçekleşebilir. Bu sayede ilgili web sitesi adresinin bilinir olması ve rakiplerinden sıyrılması amaçlanmaktadır.
  • SEO analizi ile birlikte web sitelerinin daha hızlı olması da sağlanmış olur. Hızlı bir şekilde hizmet sunan web siteleri de internet kullanıcıları tarafından daha sık tercih edilmektedir.
  • Başarılı bir şekilde yapılan analiz, Google algoritması ile benzer çalışarak web sitesinin optimize edilmesini sağlamaktadır. Bu da ilgili sitenin sektörüne uygun ve aramaları karşılayan bir konumda olmasını sağlayan bir durumdur.

seo analizi

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi, üç farklı şekilde yapılan bir uygulamalar bütünüdür. Bu üç uygulama sayesinde web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması garanti edilmiş olur. Analiz yöntemleri olarak da bilinen bu üç farklı uygulamada üstünde çalışılan web sitesinin daha verimli bir hale gelmesi de sağlanmış olacaktır.

SEO analizi konusunda belirlenmiş olan üç uygulama site içi, site dışı ve rakip site analizi olarak sınıflandırılmıştır. Bu üç uygulama bütünü ancak SEO alanında uzman kişilerin sunduğu hizmetler neticesinde başarıya ulaşabilir. İşte, adım adım analiz konusunda uygulanan en temel yöntemler:

1- Site İçi SEO Analizi

Web sitelerinde uygulanan site içi SEO analizi, SEO konusunda atılacak olan bütün adımları kapsamaktadır. Bu alanda hizmet sunan SEO uzmanları tarafından ilgili sitenin genel durumuna bir göz atılır. Ardından da gerekli analiz uygulamaları sayesinde web sitesinin optimize edilmesi için çalışmalara başlanır.

Site içi analiz açısından ilk önce anahtar kelime, yazılım, görsel ve tasarım çalışmaları ele alınmaktadır. Aynı zamanda web sitesinde yer alan içeriklerin incelenmesi de bu analizin adımlarından biridir. Web sitesinde yer alan tüm içeriklerin tek tek incelenmesi ve problem yaratan durumların önüne geçilmesi adına kapsamlı bir analiz yapılmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra site içinde yapılan analiz ile sitenin hızının arttırılması da amaçlanır. Aynı zamanda web sitesinin kullanıcı dostu olmasına yönelik çeşitli çalışmalar da yine bu analiz uygulaması sayesinde belirlenmektedir. Bu yüzden site içi SEO analizi, bir web sitesinin daimi olarak görmesi gereken bir check up görevini üstlenmektedir.

2- Site Dışı SEO Analizi

Site dışında yapılan analiz uygulaması da web sitesinin arama motorlarında iyileştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tıpkı site içinde yapılan analiz uygulaması gibi site dışında da güncellenmiş verilerden faydalanılması gerekmektedir. SEO uygulamaları ve kriterleri sürekli değiştiğinden dolayı site dışı analiz eylemlerinin de dönemsel olarak tekrarlanması gerekmektedir.

Site dışı SEO analizi kapsamında backlinklerin durumunun incelenmesi ve kırık backlink lere gerekli müdahalelerin yapılması yer almaktadır. Bunun yanı sıra web sitesinin tanıtılmasına yönelik bir takım reklam ve tanıtım uygulamaları da bu uygulamada yer alır.

Site dışı analiz, ilgili web sitesine diğer sitelerden ziyaretçi sağlanmasına da yarayan bir yöntemdir. Tıpkı site içi analiz uygulaması gibi bu uygulamanın da başlıca amacı sitenin SEO açısından kaliteli olmasını sağlamaktır. Bu sayede web sitesine farklı sitelerden ziyaretçi akışı sağlanabilir ve arama motorlarından üst sıralarda yer alınabilir.

3- Rakip Site SEO Analizi

Rakip site SEO analizi de site içi ve site dışı analiz uygulamaları gibi web siteleri açısından oldukça faydalı bir yöntemdir. Bu uygulamada üzerinde çalışılan web sitesine rakip olan güçlü siteler hedef alınır. Arama motorları sıralamasında üst kısımlarda yer alan bu sitelerin SEO alanındaki çalışmaları kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.

Rakip sitelerde görülen eksiklikler ve derhal üzerinde çalışılan web sitesinde giderilir. Bu sayede rakipte olan eksikliğin bir diğer alternatif sitede bulunuyor olması üzerinde çalışılan alternatif siteyi asıl site haline getirecektir. Rakip analizi, bu açıdan oldukça önemli ve özen gösterilmesi gereken bir uygulamadır.

Rakip sitelerde SEO incelemesi yaparken de aşağıda bahsedilen detaylara özen gösterilmesi gerekmektedir:

  • Rakip site analizi kapsamında rakip konumunda olan web sitesinin sosyal medya hesapları incelenmelidir.
  • Rakip sitelerin tasarımları ve yazılımları konusunda da fikir sahibi olunması oldukça önemlidir.
  • Rakip web sitesinde yer alan içeriklere göz atılması ve bu içeriklerin analiz edilmesi de üzerinden çalışılan site açısından önemlidir.
  • Aynı zamanda rakip site SEO analizi bünyesinde backlink, anahtar kelime ve sitenin optimizasyon analizlerinin de raporlanması gerekmektedir.

SEO Analizi Kapsamında Profesyonel Desteğin Önemi

SEO analizi için bu alanda uzmanlaşmış ve hizmet vermeye devam eden kişilerden faydalanılması gerekmektedir. SEO uzmanları tarafından sunulan analiz uygulaması hizmeti ancak doğru bir şekilde yapıldığında fayda sağlamaktadır. Bu yüzden analiz uygulamalarına hakim ve gerekli kaynakları elinde bulunduran SEO uzmanlarının görüşleri oldukça önemlidir.

SEO analizi kapsamında gerek site içi ve dışı gerekse de rakip sitelerin analizlerini yapılıp ona göre bir değerlendirilmede bulunulması önemlidir. Bu adımlar da ancak SEO alanında uzmanlık kazanmış kişiler tarafından atılabilen teknik detaylara dayanmaktadır. Profesyonel destek alınarak yapılan analizler neticesinde ilgili web sitesinin optimize edilmesi daha kolay bir hal alacaktır.

SEO hakkında resmi kaynaklardan bilgi edinmek isterseniz Google tarafından yayınlanmış SEO Nedir başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz. SEO Danışmanlığı hizmetimizi ve hizmet detaylarını inceleyebilir, Ücretsiz SEO Analizi talebinizi iletebilir ya da SEO Sözlük dizinimize göz atabilirsiniz. Tüm içerikler dışında halen aklınıza takılan sorular varsa iletişim sayfası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder