Google İşletmem İçin Teklif İste Özelliği Getiriyor

Buradasınız:

Gönderi İçeriği

[toc] Google işletmem ile mobil kullanıcılar için yapılan aramalarda birden fazla firmadan teklif alma özelliğini test etmeye başladı ve Google Benim İşletmem ile tamamen bütünleşik bir şekilde çalışacak bir ek servis geliyor. ABD ve Hindistan üzerinde testlere başlayan Google bu özellik sayesinde kullanıcıların aynı anda birden çok firmadan ürün ya da hizmet için fiyat teklifi alabilmesini sağlayacak. Bu sayede kullanıcıların doğru fiyat ve hizmete daha hızlı erişebileceğini ve fiyat/performans olarak nitelendirilen özelliğe en uygun firmanın daha fazla nitelikli kullanıcıya erişebilmesinin önünü açmış olacak.

 

Ayrıca Google Benim İşletmem Altın Ürün Uzmanı olan Tom Waddington’ da bu testleri tespit etmiş ve bu konu ile ilgili tweet atmıştı.

 

Google İşletmem’de Teklif Al Özelliği Ücretli mi?

Google yerel aramalarda reklam verenlere özgü gibi görünen bir özellik olan “Teklif Al” test edildiği ülkelerde yer aldığına göre tamamen ücretsiz. Yani “Teklif Al” özelliğini hem reklam veren firmalar hemde reklam vermeyen ancak Google Haritalar üzerinde listelenen ve bir Google İşletmem hesabına bağlı olan tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.

 

Google İşletmem ile Nasıl Teklif Al Özelliği Aktif Edilir?

Ancak “Teklif Al” özelliğini aktif etmek için yapmanız gereken tek şey telefonunuza “Google Benim İşletmem” uygulamasını kurmak ardından işletmenizin “Müşterileriniz ile bağlantı kurun” kısmında gördüğünüz “Mesajlaşmayı etkinleştirin” yazısına tıklamanız.

google işletmem ekranı

Google İşletmeler’de Teklif Nasıl Alınacak?

Teklif Al butonuna tıklandığında kullanıcı bir form karşılıyor bu form üzerinde hizmet alacağınız adres v.b. bilgileri fiyat teklifi almak isteyen kullanıcı dolduruyor. Formun altında ise almak istediği hizmet ile ilgili fiyat teklifine etki edecek olan bilgileri doldurması için geniş bir yazı alanı mevcut. Örneğin bir halı yıkama teklifi alacak kullanıcı “Teklif Al” butonuna tıkladıktan sonra en altta yer alan yazı alanına kaç metre halıya sahip olduğunu, halılarının cinsi gibi bilgileri giriyor ve teklif alma işlemini tamamlıyor. Google Benim İşletmem uygulaması üzerinden işletme sahibine fiyat teklifi almak istendiğine dair bir uyarı geliyor ve işletme sahibi bu fiyat teklifini yanıtlıyor. Kullanıcıya ise fiyat teklifleri email olarak fiyat teklifi istediği hesaba iletiliyor.

 

Teklif İsteme Özelliği Hangi Kategoriler İçin Geçerli Olacak?

Şu an için bununla ilgili bir şey söyleyebilmek için çok erken ancak ABD ve Hindistan lokasyonlarında yaptığımız aramalarda görebildiğimiz kadarıyla halı yıkama, elektrik servisi, ev temziliği, boya badana, çilingir, ilaçlama, evcil hayvan bakıcılığı, sıhhi tesisatçı, tamirat tadilat ve bina temizliği gibi kategorilerde teklif al özelliği kullanılmaktaydı.

 

Öngörü: Teklif Al özelliği Türkiye için etkinleştirildiğinde Google fiyat tekliflerine olan geri dönüş hızı, fiyat tekliflerinin kullanıcılar tarafından hangi oranlarda kabul edildiği gibi metrikler ile Google İşletmeler sıralaması için kullandığı algoritmayı güncelleyecektir. Bu nedenle bu özelliği kullanan firmaların fiyat teklifi isteyen kullanıcıları uzun süre bekletmemeli ve kabul edilebilir fiyat teklifleri sunmaları sıralamasını etkileyecelktir.

Teklif: Şayet Google yerel aramalarda üst sıralarda listelenmek istiyorsanız buraya tıklayarak Lokal SEO hizmetimizi inceleyebilir, aklınıza takılan bir soru olduğunda ise buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder