Google ADS Tıklama Tuzağı Reklamlar

Buradasınız:

Gönderi İçeriği

Google Ads

[lwptoc]Google ADS (eski adıyla Google Adwords 24 Temmuz 2018 tarihine kadar evet bu isimle anılıyordu) 2000 yılında internette reklamcılığa yeni bir soluk getirerek büyük devrim yapmıştı. Kullanıcıların aylık abonelik ücret ödemesi ile reklam yayınlıyordu ancak gün geçtikçe bu tıklama başı ücretlendirmeye geçti.

Her geçen gün ziyaretçisini doğru hedef siteye ulaştırma misyonu doğrultusunda güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemeler ise bazen reklam verenleri rahatsız eder. Bu güncelleme de sanırım onlardan biri olacak gibi duruyor. Google ADS Temmuz 2020’den itibaren “Tıklama Tuzağı Reklamlar” ile ilgili yeni bir politikayı hayata geçiriyor.

 

1.Tıklama Tuzağı Reklamlar Nelerdir?

Google ADS bu konuda bir politika yayınladı ve bu politikaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ancak detaylı anlatmak gerekirse Mynet haberciliği reklamları artık bitiyor. “Neler oldu şaşıracaksınız” “İzleyenler şoke oldu” “İşte zenginleştiren o siteler” gibi tıklama tuzağı olarak nitelendirilen ve aslında Türk milleti olarak gazetelerden alışık olduğumuz o detaya girmeden hiç bir şey anlamayacağımız reklam metinleri gidiyor. Bunun yanında tıpkı bu reklam metinleri gibi blurlanmış görseller, videolar da yasaklı görsel materyaller listesine girmiş bulunuyor.

 

2.Google ADS Politikaları Ne Anlam İfade Eder?

Google ADS politikaları ile mevcut reklam veren ve reklam vermeyi düşünenler için bir klavuz görevi görmektedir. Bu sayede hangi reklamların neden onaylanmadığını, reklam hesabının neden askıya alındığı gibi bilgilere ulaşabilmek için geniş bir doküman kütüphanesidir. Bunun yanında da mevcut reklam verenlerinde bu politikalar yürürlüğe girmeden reklamlarını düzenlemesi ve reklam kesintisi yaşanmamasını amaçlar.

 

4.Google ADS Neden Bu Güncellemeyi Yapıyor?

Google ADS bu politikası ile ziyaretçileri doğru hedefe ulaştırmayı amaçlamış olabilir. Şöyle düşünelim “Neler oldu şaşıracaksınız” reklam metinli bir reklama giden ziyaretçi çok büyük ihtimalle aradığı içeriği gittiği hedef sitede bulamayacak ve siteden çıkacaktır. Bu da hemen çıkma oranını arttıracaktır ve dönüşüm oranı da haliyle azalıp Dönüşüm Maliyeti artacaktır bu da Google ADS’in reklam verenlere sunduğu yüksek dönüşüm oranı düşük dönüşüm maliyeti sloganını boşa çıkarmak için yeterli.

 

5.Yanlış Beyan Politikası Neden Korkutuyor?

Google ADS bu politika kapsamında Öncesi/Sonrası reklamlarını da bu politika kapsamında kaldırabilir, yeni öncesi/sonrası reklam vermeyi de engelleyebilir. Bu durumda %40 gibi öncesi/sonrası reklamlarının artık verilememesi demek yeni reklam aksiyonları oluşturmak ve yeniden A/B testi yapılması gerektiği anlamına gelmektedir. Umarım böyle bir politikayı bahane ederek ziyaretçilerin de, reklam verenlerin de alıştığı reklam modellerini reddetmeye başlamaz.

Google Ads Politikaları

6.Yanlış Beyan Politikası Ne Zaman Yürürlükte Olacak?

Google ADS yanlış beyan politikası ile reklamları optimize ederek belirlemiş olduğu standartlara uygun hale getirmeye Temmuz 2020’ de başlayacağını duyurdu. Tam bir tarih vermese de Temmuz ayından itibaren gözlerimiz Google ADS reklam panelinde olacak ve politikalara takılmayan reklamlara sahip olduğumuz konusunda bolca dua edeceğiz.

Öneri: Mevcutta kullanmakta olduğunuz reklamlar yayında kalsın ancak her ihtimale karşı yedek reklam setlerinizi oluşturun ve hazırda bekletin. Reklamların engellenmesi durumunda yeni reklam setleri ile reklam vermeye devam edebilir bu sayede hit ve müşteri kaybının önüne geçebilirsiniz. Ancak engelleme gibi bir durumda A/B testleri, Test Et ve Öğren adımlarının yeniden yapılması gerektiği için reklam verenlere ekstra maliyet anlamına gelecektir. Alternatif bir mecranın olmaması nedeniyle yapılan bu tarz politika değişimlerinde de ne yazık ki biz reklam verenler uyum sağlamak zorundayız. Yeni politika ile dünya genelinde negatif geri dönüşler artarsa Google daha önce de bir çok ADS politikasında yaptığı gibi bu politikayı da geri çekecektir.

Ajans SEO olarak Google ADS reklamları üretmekte, yönetmekte ve reklam optimizasyonlarını gerçekleştirmekteyiz. Bu nedenle bu tarz politika güncellemeleri bizim için önemli. Reklamlarını yönettiğimiz iş ortaklarımızın alternatif yedek reklam kampanyalarını oluşturduk ve Temmuz ayını bekliyoruz. Olası bir reklam engellenme durumunda anlık aksiyon alarak oluşturduğumuz alternatif reklamlarımızı yayına alacağız. Sizde Google ADS ve diğer sosyal medya platformlarında reklam vermek ya da reklamlarınızın yönetimini yaptırmak istiyorsanız Online Reklamcılık hizmetimizin detaylarını inceleyebilir ve bizimle buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder