Sektör ve Rakip Analizi

Başarılı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları ile websitenize gelen nitelikli trafiği arttırın ve daha çok kazanın.

 
Buradasınız:

Sayfa İçeriği

Sektör Analizi Nedir?

Sektör analizi ürün ya da hizmet satışı yaptığınız sektörün en büyük oyuncularını, sizin Pazar içerisinde yer alan payınızı, ürün ve hizmetlerinizin muadillerinin bulunması ve bu muadil ürün ya da hizmetler arasında yer aldığınız konum gibi bilgilerin değerlendirilerek analiz haline getirilme işlemidir.

Rakip Analizi Nedir?

Rakip analizi sektörünüzde iş yapan size en uygun rakibin incelenmesi işlemine verilen genel isimdir. Ancak rakip analizinin detayında markalaşma adımları, pazarlama alanında alınan dijital aksiyonlar, arama motoru optimizasyonu gibi pazarlama kanallarının tespiti, mevcutta alınan aksiyon planları, anahtar kelimeleri, içerik pazarlama alanında ki bilgilerin değerlendirilerek gerçek veriler ile raporlanması işlemidir.

Sektör Analizi ve Rakip Analizine Neden İhtiyaç Duyarım?

Sektörünüzün dijital dünya içerisindeki yerini rakamlar ile alırsınız. Rakiplerinizin hangi ürünlerini ön plana çıkardığı, hangi dijital pazarlama kanallarını kullandığı, anahtar kelimeleri, içerik pazarlamada ki konumunu, online reklamcılık aksiyonlarını öğrenmiş olursunuz.
Elde edilen rakip analizinden sonra markanızın işleyişi, pazarlama aksiyonlarını ve ürünlerinizi yeniden öncelik sıralaması yapma imkanınız olur ve rakibinizden eksik olduğunuz yönleri tamamlayabilirsiniz.

Sektör Analizi ve Rakip Analizini Neden Yaptırmalıyım?

Vermekte olduğunuz hizmetleri değerlendirmek ve aksayan noktaları düzeltmek için bu analizlere ihtiyaç duyabilirsiniz ya da Pazar payınızı genişletmek amacı ile sektör, rakip analizi yaptırabilir ve rakiplerinizden önde olmak için çizeceğiniz yol planınızda gerçek rakamlara yer verebilirsiniz.

Sektör Analizi ve Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Sektör ve Rakip Analizi hizmetini satın almak istediğinizde sizden sektörünüz, ürün ve hizmetleriniz ile rakipleriniz hakkında bilgi istenir. Gelen bilgiler doğrultusunda büyük veri tabanları üzerinde belirlenmiş bir formül ile analizleriniz yapılır. Analiz sonuçlarına ulaşabilmek için big data verileri kullanılarak uzmanlarımız tarafından filtrelenir ve yine uzmanlarımız tarafından gerçek verileri içerek şekilde kompozisyon halinde raporunuz hazırlanır ve tarafınıza sunulur. Bu analizin sonucunda;

  • Sektörünüzde en çok satılan, aranan ve bilinen ürün, hizmet bilgileri,
  • Rakiplerinizin hangi ürünleri ön plana çıkardığı,
  • Hangi dijital pazarlama kanallarını kullandığı,
  • Dijital pazarlama için rakiplerinizin ve sektör oyuncularının uygulamakta olduğu aksiyon planlarını,
  • Satış öncesi ve satış sonrası destek eylemlerini içeren bilgilere sahip olursunuz
Sektör Analizi ve Rakip Analizinden Ne Sonuç Alınır?

Sektör ve Rakip Analizi yaptırdıktan sonra alınacak sonuç sizin dijital pazarlama alanında çalışmakta olduğunuz ekibin esnek ve kreatif olması ile doğru orantılıdır. Şayet gelen raporlar dijital pazarlama ekibi tarafından özgün bir şekilde yorumlanır ve başarı potansiyelinin yüksek olduğu bir aksiyon planı hazırlanarak eyleme geçilirse başarıyı yakalamanız işten bile değildir.