Site icon Ajans SEO – Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı

Google Link Kaldırma ile Artık Sahte Ürünler Kaldırılacak

Sahte Ürün Şikayeti

[lwptoc]Google link kaldırma hizmetini kurulduğu ilk zamandan beri sunuyor ancak Google yeni bir uygulamasını sessiz sedasız yürürlüğe koydu ve artık taklit ya da sahte ürünleri arama sonuçlarından çıkarmaya başladığını gösterdi. Bu durum ile alakalı daha önce herhangi bir açıklama ya da duyuru yapmayan Google bu çıkarma işlemlerini algoritmik olarak değil talep üzerine gerçekleştiriyor.

Bu durumda orijinal markanın kendi ürünlerini dijital dünya üzerinde ne kadar önemsediği ile doğru orantılı hale gelmiş oldu. (Editör notu: Artık taklit ya da sahtelerini arama sonuçlarında gören marka sahibi ya da yöneticileri dijital pazarlama ve marka departmanında bu konuda bol bol geri dönüş isteyecektir)

 

Google için Sahte Ürün Tanımı nedir?

Google sahte ya da taklit ürünler ile ilgili yaklaşımını ve tanımını Google ADS politikalarında çok açıkça “Taklit ürünlerde, başka birine ait bir ticari markaya tıpatıp aynı veya ondan çok zor ayırt edilebilir ticari markalar ya da logolar yer alır. Bu ürünler marka sahibine ait orijinal ürün gibi görünmek için o ürünün marka özelliklerini taklit eder” şeklinde belirtiyor ve bu sahte/taklit tanımını reklam, web sitesi ya da uygulama içinde geçerli olduğunu söylüyor. Bu Google ADS politikasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Google link kaldırma işlemlerinin nasıl yapıldığını yazının devamında anlatacağız.

Benzer Ürünler Sorun Teşkil Eder mi?

Özellikle Çin menşeili Nike ayakkabıların Nixe, Adidas tshirtlerin Abidas olduğunu düşününce bu ürünler birebir taklit ise etkilenebileceği ön görülüyor. Ancak birebir değilde esin kaynağı olursa, benzer olduğu marka ile ilgili bir bağının olmadığı belirtilirse, fiyatları da birbirinden farklı ise çok büyük sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. (Bunu ben düşünüyorum Google nasıl düşünür bilemem ancak benimle benzer bir yaklaşıma sahip olacağı kanaatindeyim)

En Çok Hangi Sektörler Etkilenir?

Şüphesiz en çok sahte ve taklit ürün hangi sektörlerde ise onlar etkilenecektir. İlk başta aklıma gelen sektörler parfümeri, giyim, ayakkabı, elektronik olacaktır. Bu engellemeler ile müşteri kaybına uğrayan girişimciler taklit ürünlerine yeni isimler bulacak ve diğerlerinden ayrılacaktır.

Google Link Kaldırma Nasıl Yapılır?

Adım adım Google link kaldırma nasıl yapılır bunu size göstermek isteriz. Aslında Google link kaldırma bahsettiğimiz gibi kişisel verilerin kaldırılması, kötü amaçlı yazılımların kaldırılması ve fikri mülkiyet sorunlarının ortadan kaldırılması için Google link kaldırma hizmetini çok uzun bir süredir sağlıyordu. Aslında hepimizin aşina olduğu “İçeriği Google’dan Kaldırma” sayfası üzerinden doldurulacak bir form ile taklit ve sahte içeriklerin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayfa için buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak formu doldururken size sorulan “Size hangi konuda yardımcı olabiliriz?” sorusuna en altta yer alan ve henüz Türkçe’ye çevrilmemiş olan “Other legal issue: report content for a legal reason not already listed” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

2011 yılında taklit ve sahte ürünler ile ilgili Google Adwords (ADS) politikasını güncelleyen ve o tarihten beri (bazı illegal yöntemler hariç) taklit ve sahte ürün reklamlarını kabul etmeyen Google şimdi de organik arama sonuçlarından taklit ve sahte ürünleri satan, tanıtan ya da öven linkleri talep üzerine kaldırmaya başladı. 11 Haziran 2020’de kaldırmaya başlandığı fark edilen bu içerikler için İçeriği Google’dan Kaldırma sayfası üzerinden talepte bulunmak gerekiyor.

Google 2012 yılında Pirate güncellemesini yaparak DMCA ile iş birliği yapmış telif hakkı ihlalleri konusunda ortak çalışma ile bir çok yasal olmayan içeriğin Google tarafından listelenmesinin önüne geçilmişti. Pirate güncellemesi ile ilgili tam olarak Google %100 korsanın önüne geçmiş diyemeyiz ancak 2012 yılından önce yapılan aramaları ve çıkan sonuçları hatırladığımızda büyük ölçekte bunun önüne geçmiş oldu. Halen özellikle korsan yazılım aramalarında listelenme devam ediyor ancak yazılım sahibi şirketin ihlal raporu vermesi durumunda da Google bu ihlallere karşı gerekli önlemi çok hızlı bir şekilde alıyor.

Bu uygulama aslında yasal ürünler ile yasal olmayan taklit ürünler arasındaki reklam, pazarlama rekabetini azaltacak yasal ürünler satan markaların ve sitelerin rekabetini kızıştıracaktır. Aynı zamanda Google içinde ziyaretçileri doğru ürüne yönlendirilmiş olacak ve kullanıcı deneyimi konusunda daha yüksek bir skor elde edecektir. Ayrıca aramalarda marka adı altında yapılan SEO kurnazlıkları ve oyunları minimuma indirilmiş olmasının Google tarafına vereceği rahatlık ise azımsanamaz ölçüde olacaktır.

Sizinde kendi markanıza ait ürünlerin sahte ya da taklitleri üretilmiş, piyasaya sunulmuş ve hatta Google aramalarında listeleniyor ise sizde yukarıda yer alan Google Link Kaldırma adımlarını uygulayarak sahte ve taklit ürünlerin arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tek başınıza yapacak yeterli zaman ya da teknik bilgiye sahip değilseniz lütfen bir dijital pazarlama ajansı ve marka hukuku alanında deneyimli bir avukattan yardım isteyebilirsiniz. Ajans SEO olarak müşterilerimizin markalarına karşı uygulanmakta olan her türlü olumsuz aksiyonla yasalar ve etik seo çerçevesinde mücadele etmekteyiz. Bizimle konu hakkında daha detaylı iletişime geçmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilir ya da dijital marka danışmanlığı hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Exit mobile version